wtorek, 31 lipca 2012

Panele akustyczne i maty wygłuszające contra hałas z ulicy.


Współczesne budownictwo to branża, w której bardzo ważną grupę materiałów budowlanych stanowią te stosowane w celu właściwej izolacji akustycznej pomieszczeń. Chodzi tutaj o wszelkiego typu wyściółki powierzchni ściennych, posadzek czy stropów, jak wełna mineralna, styropian, maty wygłuszające czy wełna szklana. Dzięki tego typu rozwiązaniom, możemy żyć w przyjaznym, tłumiącym niepożądane i intensywne dźwięki środowisku.
Właściwa izolacja akustyczna budynków zapewnia nam – domownikom -komfort potrzebny do pracy czy wypoczynku. Nikt przecież nie chce cały czas słuchać tego, co też się dzieje u sąsiada za ścianą. Wygłuszanie dźwięków to nie jedyna funkcja, jaką spełniają maty wygłuszające – w pewnym stopniu zapobiegają one również uciekaniu ciepła na zewnątrz budynków. Możemy je więc traktować również jako materiały termoizolacyjne, podobnie jak wełnę mineralną, szklaną czy styropian.
Hałas to problem, który dotyczy jednak nie tylko użytkowników domów i mieszkań, ale także użytkowników dróg. Stąd też obecność ekranów akustycznych wzdłuż najbardziej uciążliwych pod względem hałasu drogowych bądź kolejowych ciągów komunikacyjnych. Ekrany te mogą być wykonane z betonu, trocinobetonu, drewna. Używa się do ich wykonania również tak zwane panele akustyczne, czyli kwadratowe (najczęściej o wymiarach 50x50 cm) materiały odbijające i pochłaniające dźwięki, które można układać modułowo, tzn. jedne na drugich. W ten sposób powstają przy drogach szybkiego ruchu, torowiskach kolejowych czy autostradach całe ściany wysokie na kilka metrów i długie nawet na kilkadziesiąt kilometrów. Ekrany akustyczne mają zbawienne właściwości wygłuszające, dzięki czemu izolowana od hałasu jest przestrzeń będąca w tzw. cieniu akustycznym – za barierą dźwiękochłonną, w której mogą spokojnie bez obaw o zdrowie przebywać i mieszkać ludzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz